littlepleasures.pl

Portal dla kobiet

kosmetyk perfumowany
Lifestyle

Czy każdy kosmetyk perfumowany to prawdziwe perfumy? Wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne produkty

Nawet najbardziej dopracowana stylizacja nie jest kompletna, jeśli nie spryskasz się perfumami. Zapach musi pasować do stroju, okazji i pory roku. Poza tym powinien po prostu ci się podobać. Otaczająca cię aura ma dodawać pewności siebie i podkreślać twoją osobowość. Perfumy to obszerny segment rynku i nie chodzi tu wyłącznie o mnogość zapachów. W dzisiejszym artykule opowiemy, czym różni się woda perfumowana od toaletowej. Wyjaśnimy też, co oznaczają tajemniczo brzmiące skróty: EDC, EDT i EDP.

Perfumy – czy wszystkie kosmetyki zapachowe nimi są?

Perfumami określa się potocznie wszystkie kosmetyki zapachowe. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne rodzaje różnią się między sobą. Wspomniane skróty określają rodzaj kosmetyku, a ich rozwinięcia pochodzą z języka francuskiego.

Podstawowe oznaczenia, które informują konsumenta o rodzaju produktu, to:

  • Parfum – perfumy
  • EDP (eau de parfum) – woda perfumowana
  • EDT (eau de toilette) – woda toaletowa
  • EDC (eau de cologne) – woda kolońska
  • EDF (eau de fraiche) – woda odświeżająca

Na rynku dostępne są też produkty o znikomej zawartości olejków eterycznych, odpowiadających za intensywność i trwałość zapachu. Jest to woda (eau), a dla mężczyzn woda po goleniu (apres resage).

Odpowiadając zatem na pytanie – nie wszystkie kosmetyki są perfumami o pożądanej intensywności i długotrwałym zapachu. Najwyższej jakości produkty to perfumy (parfum), a nie wody. Nie oznacza to jednak, że wody perfumowane nie są warte uwagi.

O jakości i trwałości zapachu decyduje receptura, a dokładniej: stężenie olejków eterycznych w składzie.

  • Perfumy – zawierają około 25-43%
  • Woda perfumowana –10-15%
  • Woda toaletowa – 5-10%
  • Woda kolońska – 3-5%

Dzięki świadomości tego, jakie jest stężenie olejków eterycznych w poszczególnych produktach, możesz wybrać te, które spełnią twoje oczekiwania.

Jakie perfumy na co dzień wybrać?

Nie da się ukryć, że perfumy o wysokiej zawartości olejków eterycznych potrafią sporo kosztować. Oczywiście warto mieć flakon zmysłowych perfum na specjalne okazje. Niemniej na co dzień świetnie sprawdzają się wody perfumowane.

Ich cena jest relatywnie niska; szczególnie w stosunku do jakości i trwałości produktu. Dużą zaletą wody perfumowanej jest właśnie stosunek jakości do ceny – dzięki przystępnej cenie można mieć kilka zapachów, które dopełnią stylizacje na różne okazje. Wysokie stężenie olejków sprawia, że zapach długo utrzymuje się na skórze i ubraniach.

Z uwagi na to, że woda toaletowa ma mniejszą trwałość – lepiej zdecydować się na nią latem, by spryskać się mgiełką w ciągu dnia. Różne rodzaje perfum znajdziesz w sklepie perfumy.pl.