littlepleasures.pl

Portal dla kobiet

opakowania plastikowe
Lifestyle

Czy opakowania plastikowe na kosmetyki są dobrym wyborem?

Wybór opakowań kosmetycznych jest istotny nie tylko z punktu widzenia środowiska naturalnego, lecz również zachowania wszelkich właściwości produktu. Obecnie najczęściej pakuje się kosmetyki w plastik, który jest przede wszystkim wytrzymałym materiałem. Czy rzeczywiście jest to dobry wybór?

Zalety stosowania plastikowych opakowań kosmetycznych

Plastikowe opakowania kosmetyczne najczęściej uzyskiwane są z materiałów nieodnawialnych, jednak coraz częściej zwraca się uwagę na to, by były one produkowane na przykład z trzciny cukrowej bądź z buraków. Jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego. Zalety plastikowych opakowań to przede wszystkim:

  • lekkość, przez co ich transport pozostawia niewielki ślad węglowy,
  • generują mniej szkód dla środowiska naturalnego niż szkło czy aluminium,
  • łatwość przetwarzania,
  • wysoki stopień bezpieczeństwa dla przechowywanych produktów kosmetycznych.

Opakowania plastikowe a zachowanie właściwości produktu

Opakowania plastikowe na kosmetyki, co do zasady, nie powinny wpływać na właściwości produktu. Dotyczy to jednak opakowań produkowanych z wysokiej jakości tworzywa, które nie wchodzi w interakcję z kosmetykiem. Co istotne, plastikowe opakowania kosmetyczne w większości przypadków sprawdzają się o wiele lepiej, niż papierowe czy szklane. W papierze nie można bowiem przetrzymywać produktów, które zawierają nawet niewielkie ilości wody. Tymczasem szkło, choć wydaje się ekologicznym materiałem, w rzeczywistości nie jest tak dobre dla środowiska naturalnego. Jego produkcja i utylizacja pozostawia duży ślad węglowy, dlatego dobrą alternatywą wydają się opakowania plastikowe na kosmetyki, wyprodukowane z biodegradowalnego tworzywa. Obecnie w plastikowych opakowaniach przechowywane są przede wszystkim:

  • kremy,
  • szampony,
  • odżywki,
  • kosmetyki do pielęgnacji ust,
  • kosmetyki do makijażu i demakijażu,
  • kosmetyki do opalania (plastikowe opakowanie jest lekkie, a więc łatwe do przeniesienia we własnym zakresie).

Dotychczas w przemyśle kosmetycznym nie znaleziono odpowiedniego substytutu plastiku, z którego można by produkować opakowania. W pewnym momencie wiele mówiło się o papierze, jednak dziś wiadomo, że nie jest to najlepszy wybór, podobnie jak aluminium czy szkło. Opakowania plastikowe muszą prezentować wysoką jakość, a także zapewniać bezpieczeństwo stosowania produktu. Przemysł kosmetyczny coraz poważniej podchodzi do kwestii prawidłowego pakowania wyrobów, dzięki czemu używa się zdecydowanie więcej plastiku, który z powodzeniem można później przetworzyć, a który nie wpływa na jakość kosmetyków.