littlepleasures.pl

Portal dla kobiet

weganizm a wegetarianizm
Uroda

Weganizm a wegetarianizm – czym się różnią?

Na dietę bezmięsną można zdecydować się z bardzo wielu przyczyn, ale najczęściej są to powody etyczne. Weganie i wegetarianie nie jedzą mięsa, aby uniknąć niepotrzebnego uśmiercania zwierząt, czasem związane jest to również z wyznawaną religią lub filozofią. Oczywiście aspekty zdrowotne i ekologiczne też bywają ważne, a także weganizm i wegetarianizm to dwa inne pojęcia. Jakie są między nimi różnice?

Weganizm a wegetarianizm

Dla zwykłego laika te dwa pojęcia oznaczają jedno – weganin i wegetarianin nie jedzą mięsa z uboju. Sprawa jednak jest bardziej skomplikowana i na pewno nigdy wegetarianina nie można uważać za weganina i na odwrót. Niuanse dotyczą oczywiście przede wszystkim tego, czego nie mogą spożywać jedne i drugie grupy konsumentów – różnice związane są z kilkoma dodatkowymi produktami spożywczymi i najczęściej całkowicie wynikają z pobudek etycznych. Warto je znać – wtedy wegańska kawa z mlekiem nie będzie nikogo dziwiła i wydawała się fanaberią.

Wegetarianie – kotlet nie, ale masło już tak

Weganizm a wegetarianizm to pojęcia, które łączy jedna zasada, a mianowicie kategoryczny zakaz spożywania mięsa. I tak wegetarianin na pewno nie zje mięsa zarówno wieprzowego, wołowego, drobiowego, jak i z każdego innego zwierzęcia, a także ryb i owoców morza – nawet najmniejsza krewetka jest istotą żywą, co jest równoznaczne z tym, że nie może znaleźć się na talerzu. Wegetarianie natomiast mogą delektować się miodem, który powstaje dzięki ciężkiej pracy pszczół, a także tłustym masłem, serem czy mlekiem – powstanie tych produktów nie jest okupione śmiercią zwierzęcia, więc tym samym można je zjadać. Wegetarianie mogą również unikać garderoby, która powstaje ze zwierzęcej skóry, np. butów i torebek. Chodzi o to, aby swoim życiem nie przyczyniać się do śmierci zwierząt.

Weganie – kawa tylko z wegańskim mlekiem, a ciasto bez jajek

Dieta wegańska jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna. Weganin oprócz mięsa nie je także innych odzwierzęcych produktów takich jak jajka, mleko, masło, śmietana, ser, a niektórzy również unikają miodu. Spożywanie tych produktów według wegan przyczynia się do niepotrzebnego cierpienia zwierząt. Kawa wegańska z mlekiem jest więc zupełnie inna od tradycyjnej, ponieważ posiada dodatek mleka, które pozyskiwane jest z roślin, np. z ryżu, soi czy kokosu. Obecnie chyba już nikogo nie dziwią wegańskie produkty w sklepach – wegan i wegetarian jest coraz więcej na całym świecie zarówno z pobudek etycznych, moralnych, jak i zdrowotnych czy ekologicznych.

Przeczytaj więcej na bezdroza.com.pl