littlepleasures.pl

Portal dla kobiet

zdrowe nawyki żywieniowe
Uroda

Zdrowe nawyki żywieniowe – co warto o nich wiedzieć?

W przestrzeni publicznej każdego dnia znaleźć można wiele informacji na temat zdrowego odżywiania. Wiele się mówi na temat tego, jak wpływa to na zdrowie, jak oddziałuje na wagę ciała czy też na samopoczucie. Niestety mało kto jest w stanie dokładnie określić to, czym są zdrowe nawyki żywieniowe. Koniecznie trzeba je poznać, aby móc później wprowadzić je w życie.

Jakie są złe nawyki żywieniowe?

Od czego należy rozpocząć poznawanie zdrowych nawyków żywieniowych? Jak można się domyślić od określenia tego, co jest złego w codziennej diecie i czego powinno się za wszelką cenę unikać. Jakie są zatem złe nawyk?
Podstawowym błędem, który popełniany jest powszechnie każdego dnia, jest spożywanie nieodpowiedniego jedzenia. Jeśli je się duże ilości fast foodów czy też pije słodzone napoje, trudno jest mówić o zdrowym odżywianiu się.
To oczywiście nie koniec, ponieważ do złych nawyków można również zaliczyć jedzenie z nudów, zajadanie smutków czy też stresu, a także nadużywanie w posiłkach soli. Nie powinno się także jeść zbyt szybko, pomijać któregoś z posiłków lub też głodzić się, aby schudnąć.

Podstawowe zdrowe nawyki żywieniowe

Od czego należy zacząć analizę zdrowych nawyków żywieniowych? Przede wszystkim od tego, że niezwykle ważne jest spożywanie każdego dnia regularnie odpowiedniej ilości posiłków. Każdy dzień powinien zawierać trzy podstawowe posiłki, czyli śniadanie, obiad i kolację, a najlepiej, jeśli będą one uzupełnione przez dwa dodatkowe posiłki, czyli drugie śniadanie i podwieczorek.
Kolejnym bardzo ważnym nawykiem jest odpowiednia dieta i spożywanie tylko pełnowartościowych posiłków. W pierwszej kolejności warto tu postawić na warzywa i owoce, podczas gdy mięso powinno stanowić jedynie uzupełnienie. Wspomnieć tu należy również o tym, aby w diecie unikać słodyczy, spłodzonych napojów oraz wysoko przetworzonej żywności.
Bardzo ważną sprawą podczas analizowania zdrowych nawyków żywieniowych jest to, aby nie jeść za późno. Dla uzyskania możliwe najlepszej jakości pracy układu pokarmowego ostatni posiłek powinno się zjeść na około 2-3 godzin przed pójściem spać.
Na sam koniec warto jeszcze pamiętać, że do zdrowych nawyków żywieniowych nie zalicza się tylko to, co i ile jemy, lecz również to, co i w jakich ilościach pijemy. Każdy bowiem powinien wypijać codziennie minimum około 2 litrów płynów, a najlepiej po prostu zwykłej wody. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu.
Jak więc widać, zdrowe nawyki żywieniowe nie są czymś przesadnie skomplikowanym i każdy powinien sobie z nimi poradzić, aby stosować je każdego dnia.

Przeczytaj więcej na 1000rad.pl